KSPWr Politechnika Wrocławska

Language

Dear English-speaking colleagues,

Our webpage is maintained generally in polish but we make every effort to ensure that at least some content will be available in English. If You are interested in some content which is currently without translation please let us know.

Regards,
Members of Speleology Club Wroclaw University of Technology

Tatry- Projekt "Karbid"

 

         21 lutego po południu członkowie naszej Sekcji wyruszyli w Tatry, by zrealizować pierwszy z cyklu wyjazdów w ramach projektu „Karbid”. Pełna nazwa tego realizowanego we współpracy z TPN przedsięwzięcia brzmi „Analiza wpływu wapna pokarbidowego na środowisko jaskiniowe”, mówi sama za siebie. 

         Wyruszyliśmy więc na poszukiwanie pozostawionych  w tatrzańskich jaskiniach przez pokolenia grotołazów złogów karbidu. Naszą bazą została już tradycyjnie chata u Galicowej. W sobotę wyruszyliśmy o godzinie 8.00, kierując się w stronę otworu jaskini Zimnej. Ponor przeszliśmy suchą nogą i po niedługim czasie byliśmy pod Błotnym Progiem. Rozpoczęliśmy wspinaczkę, którą ułatwił nam zespół z Łodzi, umożliwiając skorzystanie ze swojej liny na Progu Wantowym. Doszliśmy do Chatki, cały czas rozglądając się za śladami po karbidzie, który moglibyśmy wykorzystać. Po zanotowaniu interesujących nas miejsc, skierowaliśmy się do otworu i następnie na bazę.

         Celem na kolejny dzień została jaskinia Miętusia. Nie spieszyliśmy się z pobudką, a do tego przed nami wchodził inny zespół, więc do otworu weszliśmy dosyć późno. Po pokonaniu Rury i ocenieniu możliwości pobrania próbek w początkowych partiach jaskini, zdecydowaliśmy o powrocie na powierzchnię. Zahaczyliśmy jeszcze o Partie Nietoperzowe, w których większość z nas nigdy nie była. Następnie prosto na bazę i do domu. Wyjazd był wstępem do realizacji rozpoczętego niedawno projektu i jako taki spełnił swoje zadanie. Chociaż nie zrealizowaliśmy szczególnie interesujących ani wymagających przejść, stworzony został szkic, który posłuży do zaplanowania dalszej działalności. Z pewnością już niedługo odbędą się kolejne wyjazdy w ramach projektu.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.