KSPWr Politechnika Wrocławska

Language

Dear English-speaking colleagues,

Our webpage is maintained generally in polish but we make every effort to ensure that at least some content will be available in English. If You are interested in some content which is currently without translation please let us know.

Regards,
Members of Speleology Club Wroclaw University of Technology

Zawody w wychodzeniu po linie "Chlumochod"

Autor: Andrzej Żak

1 maja 2015 odbyły się kolejne czeskie zawody w wychodzeniu po linie 'Chlumochod'. Zawodnicy Sekcji planowali tłumnie przybyć do naszych południowych sąsiadów. Niestety, nadmiar weekendowych wyjazdów i wizja dość dalekiego przejazdu za Pragę skutecznie zniechęciły większość osób. W efekcie - do Srbska pojechałem sam.


Żeby uniknąć pośpiechu, w stronę Czech wyjechałem wieczór wcześniej. Słusznie, przejazd zajął około 5 godzin. Po nocy w pobliżu kamieniołomu udało się w końcu znaleźć właściwą drogę dojazdową. Mimo chłodnej i deszczowej aury Czesi sprawnie przygotowali stanowisko do wychodzenia po linie. Atmosfera szybko stała się dość piknikowa, w pobliżu stanął namiot z piwem i ciepłymi posiłkami.

Samo wychodzenie po linie sprawiało trochę problemów - nasi południowi sąsiedzi wyznają zasadę, że lina pod zawodnikiem musi koniecznie być napięta. Sprawia to, że użycie przyrządu kostkowego bez blokady traci rację bytu. Po przebytym z dużymi problemami dystansie 33 metrów postanowiłem od organizatoró pożyczyć popularnego, kostkowego Basic'a. Ten już nie wypinał się co 2 metry, jednak napięcie liny nie pozwoliło na uzyskanie zwyczajowych, długich ruchów. Na szczęście wystarczyło to do pokonania najlepszego z Czechów i zajęcie 1 miejsca na dystansie 80m. Na 33m zostało cieszyć się drugą lokatą (niewiele ponad 1s różnicy).

 Przy okazji zawodów odbywają się ciekawe imprezy towarzyszące. Organizowane są wycieczki do okolicznych jaskiń, a najmłodsi są edukowani na temat ochrony nietoperzy. Cieszy widok kilkuletnich dzieci, które paradują w kaskach i kompletnych kombinezonach jaskiniowych. W temacie edukacji i promocji ruchu jaskiniowego możemy się jeszcze wiele nauczyć od naszych południowych sąsiadów.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.