KSPWr Politechnika Wrocławska

Language

Dear English-speaking colleagues,

Our webpage is maintained generally in polish but we make every effort to ensure that at least some content will be available in English. If You are interested in some content which is currently without translation please let us know.

Regards,
Members of Speleology Club Wroclaw University of Technology

Projekt naukowy w Tatrzańskim Parku Narodowym

Autor - Andrzej Żak

 

W roku 2015 nasz kolega rozpoczął projekt naukowy w Tatrzańskim Parku Narodowym. "Analiza wpływu wapna pokarbidowego na środowisko jaskiniowe" jest przeprowadzana we współpracy z naukowcami i studentami Instytutu Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Z racji dużego wymiaru projektu, jest on realizowany zarówno przy pomocy członków Klubu Speleologicznego PWr, jak również zaprzyjaźnionych grotołazów z całej Polski. Kalendarium działalności jaksiniowej w ramach projektu w roku 2015 prezentuje się następująco:

 

29.01.2015 - Jaskinia Śnieżna

Trzyosobowy zespół musial odstąpić od ambitnch planów działalności w Jaskini Snieżnej. Odkopanie i zabezpieczenie otworu zajęło na tyle dużo czasu, że pod znakiem zapytania stanęło zmieszczenie się w założonym i zgłoszonym czasie akcji. Osiągnięto jedynie Lodospad.

 

30.01.2015 - Jaskinia Biała

Zlokalizowano otwór Jaskini Białej.

 

21.02.2015 - Jaskinia Zimna

Podczas działalności w systemie Zimna-Biała rozpoznano potencjalne miejsca poboru próbek i zdecydowano, że najkorzystniejsze z poznanych miejsc lokuje się w rejonie Chatki.

 

22.02.2015 - Jaskinia Miętusia

Przeprowadzono krótką, rozpoznawczą akcję i rozpoznano potencjalne miejsca poboru próbek, do realizacji podczas sezonu zimowego 2015/2016.

 

04.07.2015 - Jaskinia Czarna

Pobrano do analizy próbki z rejonu Partii Tehuby.

 

04.07.2015 - Jaskinia Biała

Dostając się do systemu Zimna-Biała od strony górnego otworu, rozpoznano potencjalne stanowiska badawcze w kolejnej części systemu.

 

05.07.2015 - Jaskinia Śnieżna

Podczas szybkiej akcji do Jaskini Śnieznej pobrano próbki niedaleko dna Wielkiej Studni.

 

08.08.2015 - Jaskinia Czarna (trzeci otwór)

Podczas akcji od trzeciego otworu do najwyższego punktu jaskini (Partie Wawelskie) rozpoznano potencjalne miejsca poboru próbek podczas dalszych badań naukowych.

 

09.08.2015 - Jaskinia Biała

Pobrano próbki do badań z rejonu Chatki, wykorzystując dostęp od otworu Jaskini Białej. Jednocześnie przeprowadzono rozpoznanie Korkociągu Krakowskiego i Wrocławskiego (zatrzymano się w rejonie Ósemki).

 

10.08.2015 - Jaskinia Wysoka/Za Siedmiu Progami

Akcję rozpoczeto od otworu jaskini Wysokiej. Osiągnięto Koloseum do Lustra. Podczas akcji nie zaobserwowano wartych odnotowania miejsc poboru próbek, co zasugerowało konieczność powtórzenia akcji.

 

12.08.2015 - Jaskinia Śnieżna

Akcja sportowa do dna Studni Wiatrów. Zewidencjonowano zalegające w ciągu głównym odpady pokarbidowe, a od akcji do Syfonu Dziadka odstąpiono na korzyść posprzątania dna Studni Wiatrów. W sumie wyniesiono pół worka zlasu, puszek, papierków, folii, etc.

 

14.08.2015 - Jaskinia Bańdzioch Kominiarski (górny otwór)

Planowano rozpoznać miejsce poboru próbek w rejonie Bazyliki. Kilkugodzinne szukanie otworu (udało się!) spowodowało, że odstapiono od założonej akcji.

 

03.10.2015 - Jaskinia Wysoka/Za Siedmiu Progami

Podczas akcji od otworu Za Siedmioma Programi do Wodnej Pułapki (przez zaciski) udało się zlokalizować dobrze rokujące stanowisko badawcze. Mimo niesprzyjających okoliczności zdecydowano o poborze próbek, które bez uszkodzenia udało się wynieść na powierzchnię przez ciąg ciasnot.

 

 

Jednocześnie 06.10.2015 przekazano pierwszą partię próbek do analiz naszym kolegom z Uniwersytetu Przyrodniczego. Pierwsze wyniki powinniśmy otrzymać na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku. Liczymy na dalszą współpracę z Tatrzańskim Parkiem Narodowym oraz na to, że otrzymane przez nas wyniki pozwolą rozszerzyć wiedzę na temat zachowania się odpadów pokarbidowych oraz ich wpływu na środowisko - a zarazem florę i faunę jaskiniową.
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.