KSPWr Politechnika Wrocławska

Wydarzenia

No events found

Wersja językowa

Czym jest „wspinaczka linowa”?

Wspinaczka linowa (dokładniej techniki linowe) to w najprostszym rozumieniu umiejętność wspinania się i zjazdu po linie za pomocą specjalistycznego sprzętu. Dzięki technikom linowym możemy poruszać się w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu ze ścianą, lub ściany są zbyt gładkie by się czegoś chwycić. Przykładami takich miejsc są między innymi ściany budynków oraz pionowe studnie, które można spotkać w jaskiniach. W praktyce techniki linowe znajdują zastosowanie najczęściej  w speleologii i przy pracach na wysokości. Ponadto wspinaczka linowa jest uzupełnieniem wspinaczki sportowej i odwrotnie. Obie techniki wspinaczka linowa i sportowa wykorzystywane są zamiennie zarówno w alpinizmie wysokogórskim jak i jaskiniowym w zależności od zaistniałej sytuacji.

 

Parę słów o historii sekcji:

Historia Sekcji Wspinaczki Linowej Politechniki Wrocławskiej wykracza poza ramy uczelni. Obecnie funkcjonująca Sekcja jest kontynuacją działalności Klubu Traperów Technikum Kolejowego, dlatego historie obu sekcji są powiązane. Klub Traperów był pierwszą organizacją we Wrocławiu zrzeszającą uczniów interesujących się szeroko pojętym alpinizmem. To właśnie w Klubie Traperów studenci Politechniki Wrocławskiej mogli zdobywać nowe umiejętności z zakresu technik linowych na długo przed uruchomieniem zajęć wychowania fizycznego ze wspinaczki linowej na Uczelni. Duże zainteresowanie tego typu zajęciami przyczyniło się do późniejszego uruchomienia tego kursu i powstania  sekcji.

Od początku działalności Klubu Traperów powstałego przy Technikum Kolejowym we Wrocławiu opiekunem i mentorem młodych grotołazów i wspinaczy był dr Kazimierz Buchman, członek Sekcji Grotołazów KW we Wrocławiu. Pierwsze spotkanie Klubu odbyło się 20 września 1993 roku. Miało ono charakter organizacyjny, a uczestniczyły w nim zaledwie 3 osoby.

Początkowo Klub nie posiadał odpowiedniego zaplecza treningowego, więc zaczęto organizować wyjazdy szkoleniowe. Pierwszym poważniejszym testem dla młodzieży był zorganizowany 12 listopada 1993 roku wyjazd do jaskiń w Stolcu. W wyprawie uczestniczyli również zaprzyjaźnieni z klubem uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Główną atrakcją wyjazdu był zaplanowany nocleg wewnątrz jaskini.

8 stycznia 1994 roku rozpoczęto budowę największej wówczas we Wrocławiu i podobno na całym Dolnym Śląsku ścianki wspinaczkowej. Powstała ona w sali gimnastycznej Technikum Kolejowego, a jej uroczyste otwarcie miało miejsce 9 marca 1994 roku. Wydarzenie zostało opisane w miesięczniku „Góry i Alpinizm”.

Mając już bazę treningową i powiększającą się liczbę członków Klub Traperów rozwinął skrzydła. Zaczęto organizować wyjazdy, zawody i szkolenia. Wyjazdy do Jury na początku maja stały się Klubową tradycją kontynuowaną do dziś przez SWL. Pierwsza taka wyprawa obyła się w dniach 30 kwietnia – 3 maja 1994r. Zwiedzono wtedy wiele jaskiń między innymi Studnisko, Koralową, Zawalisko, Wszystkich Świętych, czy Olsztyńską.

Członkowie Klubu zaczęli jeździć po całej Polsce południowej. Organizowano wyjazdy w Tatry, do Stolca oraz Wojcieszowa, gdzie młodzi „traperzy” zdobyli najgłębszą jaskinię Dolnego Śląska – Szczelinę Wojcieszowską.

Pierwsze zajęcia wychowania fizycznego ze wspinaczki linowej na Politechnice Wrocławskiej odbyły się w semestrze zimowym 95/96. W tym samym czasie została uruchomiona również Sekcja Wspinaczki Linowej. Od samego początku zarówno zajęcia, jak i sekcja prowadzone były przez dr Kazimierza Buchmana.

Na początku roku akademickiego 2004/2005 zajęcia wspinaczki linowej zostały przeniesione z sali Technikum Kolejowego na „Zerwę”, ściankę przy placu Daniłowskiego. Do dziś studenci spotykają się tam doskonaląc swoje umiejętności w zakresie technik linowych.

Absolwenci SWL po zakończeniu nauki na Politechnice Wrocławskiej w większym lub mniejszym stopniu nie rezygnują ze swoich przygód z jaskiniami. Często działają w klubach speleo w całej Polsce. Jedną ze znakomitych wychowanek jest Agnieszka Nieciąg. Była szefową Klubu Wysokogórskiego w latach 2006-2008. Obecnie jest instruktorką Taternictwa Jaskiniowego

Historyczna lista prezesów Sekcji:

Osiągnięcia sportowe członków Sekcji:

Może się wydać, że Sekcja Wspinaczki Linowej jest sekcją para-sportową lub hobbystyczą - nic bardziej mylnego! Co roku odbywają się, bardzo mocno obsadzone, Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych i Linowych. Są organizowane przez Polski Związek Alpinizmu, a więc uznany w kraju związek sportowy. Startują w nich reprezentanci GOPR, TOPR, służb mundurowych, Kadry Narodowej w alpinizmie oraz liczna grupa grotołazów.

Od wielu lat członkowie Sekcji brali udział w tych ogólnopolskich zawodach - niestety nie zachowała się historyczna lista zawodników i laureatów. Po dwuletniej przerwie, nasi zawodnicy znowu rozpoczęli przygotowania do zawodów, a w efekcie, w 2012 roku, nasz reprezentant Żak Andrzej zajął 9 miejsce (eliminacje ukończył na 6 pozycji). Ten sukces spowodował lawinę w Sekcji - wzmożyliśmy treningi żeby w kolejnym, 2013 roku zająć jeszcze lepsze pozycje. I tak też się stało - mimo silniejszej niż rok wcześniej konkurencji oraz niezmiernie trudnej trasy, której większość zawodników nie ukończyła, Żak Andrzej i Pęciak Agata zdobyli 5 miejsce, odpowiednio w klasyfikacji mężczyzn i kobiet. Przygotowania do kolejnych zawodów trwają nieustannie, co zaowocowało m. in. zdobyciem tytułu wicemistrza Polski przez Andrzeja Żaka w 2015r.  Sukcesy kolegów, wola walki i samozaparcie cały czas zachęcają do żmudnych i ciężkich treningów, aby i przyszłości członkowie sekcji mogli stanąć na podium. 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.